RŪTA JUSIONYTĖ  Pora per porą, su pora ir ne tik pora

RŪTA JUSIONYTĖ Pora per porą, su pora ir ne tik pora

2016-02-03 16:37

Rūtos Jusionytės kūryboje svarbu žmogus ir jo santykis su savimi, su kitu žmogumi ir su savo vidiniu gyvūniškumu. Pasak menininkės, gyvūniškumas yra glaudžiai susijęs su žmogumi per jį supančią aplinką, per gamtą, jis yra išlikęs žmogaus atmintyje iš pasakų ir pagonybės. Jos skulptūrinės būtybės perteikia archajišką šeimyniškumą, metaforinį gyvūniškumą. Gyvūnui perduotos žmogaus būdo, charakterio savybės, o gal priešingai - iš gyvūno perduotos žmogui.

Skulptūroje vaizduojama tam tikra žmogaus vidinė būsena, kurią galima pamatyti ar pajausti žiūrint į skulptūrą. Per tą žvilgsnį, per skulptūros akies tuštumą, žiūrovui leidžiama pažiūrėti į vidų. Tapyboje žmogus arba mato save, arba stebi išorę. Nebėra neriboto lauko, miško, pievos, kurią jis galetų pajausti būdamas lauke, miške, pievoje. Jis gali tik pasitelkti vaizduotę, prisiminimą, žinojomą, kad pasijustų esantis apribotas sienų erdvėje. Jis gali žinoti, būti matęs, buvęs, skaitęs, ir gali įsivaizduoti. Rūtos Jusionytės kūryboje vyksta pažiūrėjimas į kitus, į kitą, per save kaip dailininkę, ir, žinoma, per jos fantaziją, jautrumą  bei optimizmą ir šiek tiek melancholijos.

 

Christian Noorbergen. Rizikingas Rūtos Jusionytės menas

 

Rūta Jusionytė vykdo nuogumo karūnavimą. Jos pirmapradės būtybės yra žmogaus ertmės. Tose ertmėse yra kūnai, o juose begaliniai perėjimai. Gyvenimas užpildo horizontą ir šviesa tik stiprėja.

Rūta drąsiai ir gyvai ieško savo kūrybos kelių. Nulipdytos būtybės buvo molio spalvos, tačiau dabar  artėja link baltumos ir ramybės. Būtybės yra pripildytos savo liūdesio ir trūkumų. Nenugalėtos nė vienos jas ištikusios negandos, jų akys išliko didžiulės kaip ir jų trapumas… Dangui skaidrėjant jos yra pasiekiamos mūsų švelnumo. Rūta drįsta kilniai sutaikyti universalų žmogų ir jo gyvūniškumą.

Jos piešiniai yra žmogiškumo salos ir jautrūs pasirodymai. Jos tapybos esmė gyvenimo situacijų ieškojimas artimoje aplinkoje, reikšminguose susitikimuose, kuriuos vainikuoja švelnios išgyventos spalvos. Rūta kovoja prieš tamsą, o dienos tvarka nedrįsta kovoti.

Kiekvienas Rūtos darbas ilgų ieškojimų rezultatas. Paslėpta šiek tiek kandi ironija suteikia oro ir lengvumo svečiams, kurie dalijasi gyvenimu.

Tai yra rizikingas menas, nes čia nėra pramogos šešėlio. Nėra nė menkiausio gundymo miražo, tik klastingas užkratas, tik grynai nuostabaus kūrinio buvimas.

Nuoširdi ir tikra užuojauta. Sunkiausios būties ir gyvenimo grožio alchemija.

Svetainių kūrimas: UAB Vilniaus dizaino biuras