Grįžti atgal

Antakalnio kapinėse, Menininkų kalvelėje, pašventintas paminklas Vytautui ir Bronei Kasiuliams

Lietingą balandžio 23-iąją, Antakalnio kapinėse, Menininkų kalvelėje, pašventintas paminklas Vytautui ir Bronei Kasiuliams, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Prancūzijos ir Lietuvos žemės kauburėliai prasmingoje bendrystėje susijungė po skulptoriaus Algirdo Kuzmos sukurtu paminklu – kryžiumi. Memorialas menininkui Vytautui Kasiuliui (1918–1995) ir jo žmonai Bronei Kasiulienei (1918–2010) pastatytas išskirtinai šeimos lėšomis ir Edvido Žuko („Menų tiltas“ galerininko) iniciatyva.

Balandžio 23-ioji pasirinkta neatsitiktinai, – tai menininko gimimo diena. Dar 2018-ųjų metų vasarą įvyko palaikų iš Paryžiaus Le Pantin kapinių perlaidojimo ceremonija. Vytauto Kasiulio ir jo žmonos urnos amžinam poilsiui atgulė Vilniaus kapinių kalvelėje.

 

Kunigas Algirdas Toliatas paminklo pašventinimo ceremonijoje susirinkusiems priminė kančios ir pasiaukojimo prasmę, sakydamas: „Koks kryžius, jei jis lengvas, jis turi būti sunkus“. Žmogiškosios nuomonės, aistros ar net intrigos čia netenka galios, laikas sustatys viską į savo vietas, rašoma pranešime.

Dailininkas Vytautas Kasiulis – vienas iš nedaugelio lietuvių menininkų pasiekusių pripažinimo ir įvertinimo pasaulinėje meno erdvėje. Atvykęs į savo svajonių miestą Paryžių 1948 metais, nepabūgo karštligiškos didmiesčio konkurencijos, bet sukurdamas individualų kūrybinį stilių įsiliejo į meno bendruomenę kaip lygiavertis ir originalaus braižo kūrėjas. Prancūzų meno kritikai jį lygino su R. Duffy, G. Rouaultu, M. Chagallu ir kitais Paryžiaus mokyklos tapybos grandais. V. Kasiulio atkaklumas, darbštumas lėmė jo pripažinimą ir sėkmę.

Kasiulių namuose Paryžiuje svečiavosi ir rasdavo palaikymą bei globą menininkai iš sovietų ir nepriklausomybę atgavusios Lietuvos. 2013 metais menininko kūrybinis palikimas ir asmeninis archyvas buvo padovanotas Lietuvai ir susilaukė meno mylėtojų ir tyrinėtojų dėmesio. V. Kasiulio palikimą sudarė daugiau nei 2700 kūrinių, fotografijjų, asmeninės korespondencijos. Būtent šiame muziejuje, anot teksto autorių, susigrąžinome dalį savo Istorijos, archyvų, dokumentų, suteikiančių galimybę tyrinėjimams.

Pranešime rašoma: „Muziejaus idėją plėtojo ir palaikė Lietuvos prezidentūra, ambasada Prancūzijoje, dailės muziejaus vadovybė. Šiandien,deja, Vytauto Kasiulio kūryba ir muziejaus pavadinimas atsidūrė priešpriešų verpete…“

Teksto autorė – menotyrininkė Jolita Mieželaitienė.

Informacijos šaltinis: https://www.lrt.lt/naujienos/kultura/12/1680585/antakalnio-kapinese-menininku-kalveleje-pasventintas-paminklas-vytautui-ir-bronei-kasiuliams

VšĮ MENŲ TILTAS © 2022 | Sukurta Mindaugodizainas.lt