Erdvės Variacijos

Erdvės Variacijos

2016-02-03 16:35

Ši galerijoje „Menų tiltas“ veikianti paroda tai šešių jaunosios kartos menininkų susibūrimas ir jų sukurtų tapybinių erdvių sujungimas vienoje vietoje. Tai jauni, ambicingi ir tikintys tapyba menininkai: Kristina Marmokaitė, Kazimieras Jackevičius, Goda Lukaitė, Egidijus Godliauskas, Adelė Liepa Kaunaitė ir parodos organizatorius Adomas Makarevičius.

Kiekvienam šioje parodoje dalyvaujančiam menininkui jį supanti reali ar įsivaizduojama aplinka tai jo tapybinio proceso varomoji jėga. Ir tą aplinką kiekvienas iš jų įprasmina savo tapyboje savaip.

Adomas Makarevičius (g. 1988 m., Vilnius) aktyvus jaunasis tapytojas, 2014 m. baigęs magistro studijas Vilniaus dailės akademijoje. Jis jau yra surengęs keturias savo personalines parodas, taip pat dalyvavęs ne vienoje grupinėje parodoje bei plenere. Menininkas daugiausia tapo abstrahuotus peizažus:  „Peizažas man, kaip tapybos išeities taškas. Jame daugiausia erdvės plotų problematikos, kurią paskatina erdvės pojūčius atveriantis dangus. Kai yra erdvė danguje, tada į tą erdvinę tuštumą gali informatyviai reaguoti žemės plotas“. Parodoje eksponuojami naujausi menininko darbai, atskleidžiantys sudėtingas ir savitų atradimų nestokojančias tapybines variacijas.

Goda Lukaitė (g. 1990 m., Vilnius) dabar studijuojanti Vilniaus dailės akademijos magistrantūroje monumentaliosios tapybos ir scenografijos katedroje, magistro laipsnis, freskos – mozaikos specialybė.  dalyvavusi ne vienoje grupinėje parodoje, tapybos plenere „Raigardas“ Druskininkuose bei surengusi bei organizavusi keletą instaliacijų bei performansų.

Mes keliaujame. Keliaujame ir fiksuojame. Mes visi dieną iš dienos trinamės į tą patį asfaltą, stebim tas pačias sienas. Žmonių labai daug, jie kuria prisiminimus. Prisiminimai turi vietas. Kur vakar kažkas verkė, už mėnesio kažkas šnekėsis, susipažins, pames pinigus, o gal protą? Man svarbi ir tyrinėjama yra laiko ir erdvės idėja. Laikas lipa ant laiko. Taip atsiranda sluoksniai. Kiekviena erdvė darosi vis gilesnė ir sunkesnė su kiekviena diena.

Nuorodų pagalba sukuriu erdvę, kuri nėra aiški, nuspėjama, tačiau kelia klausimą ' Gal aš čia jau buvau' ? Gal ir buvai. O ką veikei, kai buvai? Ką ten veikė žmogus , kuris ten buvo prieš metus?

Norėdama darbe sukurti neaiškią situaciją, kuri nebūtų lengvai atpažįstama, tapybą jungiu su grafika. Tokiu būdu jungiu gyvą tapybos techniką, su grafikos elementais, kurie šiuo atveju yra suvaldyti. Žiūrovas vadovaudamasis nuorodomis gali pats susikurti erdvę ir sutapatinti ją su savo patirtimi. 

Egidijus Godliauskas (g. 1987 m., Joniškis) 2012 m. baigė tapybos magstro studijas Šiaulių universitete. Šiuo metu gyvena ir kuria Joniškyje, dirba Joniškio kultūros centre. Dailininkų sąjungos narys, surengęs penkias personalines parodas bei dalyvavęs beveik dvidešimtyje grupinių parodų.

Mums visiems reikia erdvės. Paukščiams reikia dangaus, žmogus ieško sau vietos kurioje jaustųsi patogiai, atsiskleistų. Kad tai įvyktų vieniems žmonėms reikia mažos erdvės užsidaro tarp sienų kitiems būtina didžiulė erdvė, kad galėtų laisvai judėti. Visos tos erdvės turi tam tikrą struktūrą, dydį gali būti išmatuojamos. Arba atvirkščiai gali būti abstrakčios, beribės ir neapčiuopiamos  tik žmogaus galvoje susikurtos erdvės. "

Kristina Marmokaitė (g. 1987 m., Panevėžys) nuo 2011 m. studijuoja Vilniaus dailės akademijoje monumentaliosios dailės specialybėje (freska-mozaika). Šiais metais Prancūzų kultūros centre Vilniuje surengė pirmąją personalinę fotografijos parodą„Langai“. Jaunoji menininkė nuo 2013 metų aktyviai dalyvauju tarptautiniuose projektuose-dirbtuvėse: Danijoje, Norvegijoje, Švedijoje, Estijoje, Lenkijoje, Prancūzijoje. 2013-2014 m. Lietuvos Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos grafinių atvirukų kūrėja. Menininkės darbuose erdvės dažnai tampa  simbolinėmis, daugiaprasmėmis:  "Kiekvienas pastatas, medis, gatvė man tampa nauju vaizdu, nauju objektu, į kurį galiu pažvelgti kitu „kampu“, kitomis akimis, kita nuotaika ir galiausiai jausti kitokią emociją. Kūrinyje pamatyti ženklus, formas, figūras, kurie kreipiasi į stebėtoją žvilgsniu ar gestu, tęsti „numatomus“ elementus, dalis, kuriomis žiūrovas galėtų mintimis pratęsti erdvę už fizinių kūrinio ribų. Svarbu kurti vizualiai neišreikštus dėmenis ar tokią perspektyvą, kuri suponuoja žiūrovo vietą ir galbūt prieštarauja jo tikrai fizinei padėčiai. Man tampa svarbu žiūrovo vieta (virtuali ar tikra), suvokimas, patyrimas (t.y. skatinti žiūrovą susidaryti savo erdvės vaizdą, neatsižvelgiant į istoriją ir realybę)."

Kazimieras Jackevičius (g. 1990 m. Vilnius) šiuo metu Vilniaus dailės akademijos monumentaliosios tapybos ir scenografijos katedros ketvirtakursis. Bakalauro studijų kryptis - plastinio vaizdo, muzikos ir žodžio sąsajos. Tai antroji menininko grupinė paroda.

Adelė Liepa Kaunaitė (g. 1990, Šakiai ) aktyvi pradedanti menininkė studijuojanti Vilniaus dailės akademijos magistrantūroje monumentaliosios tapybos ir scenografijos katedroje, magistro laipsnis, vitražo specialybė. Nuo 2007 metų aktyviai dalyvauja parodinėje veikoje: surengė tris personalines parodas, bei dalyvavo penkiolikoje grupinių parodų, dalyvavo taip pat keliuose tarptautiniuose pleneruose.

Tavo rytai pasitikti rūke su dažais, krentant ledinei rasai. Basomis kojomis ir rankomis liesdamas dažus dėlioji ritmą-pasaulį. Matydamas lapę ar balandį, tu šypsaisi ir tapai.. Laisvė kuri tą akimirką supa tave, užmirštas pasaulis. Tik ritmas ir spalva, atsiskleidžiančios įvairiausios atodangos. Lietus kuris nuglosto pirmą akrilo sluoksnį, palikdamas save ir lašelių įspaudus sniegas krentantis į terpentiną ir ratilais sprogstantis-o tu basas basas tapai. Tau nešalta, mąstai apie spalvą ir potėpį. Atlėkęs apsėstas balandis pradeda lesti geltoną dažą. O tu guli rasoje ir toliau gyvendamas tapai. Pasprukęs laisvėje ir neapkraudamas tapybos konceptais. Išgyvena kūrinys savus konceptus gimdamas, o tada kintamoje šviesoje, pasitarus su žeme jis būna baigtas ir paleidžiamas keliauja toliau. Kur gyvena ,kvėpuoja pats,pats žmogui, pats kuria, pats tampa spalvų poezija.

Svetainių kūrimas: UAB Vilniaus dizaino biuras